Choď na obsah Choď na menu
 


Obrázok  Smrť jej pristane

Death becomes her

 

 

Rok:1992

Réžia:Robert Zemeckis

Herci:Meryl Streep,Goldie Hawn,  Bruce Willis

 

 99%

FOTOALBUM

 

Obrázok

                     Ocenenia

 • Vyhral 1993 Academy Award for Best Effects, Visual Effects (Tom Woodruff Jr.)
 • Vyhral 1993 Academy Award for Best Effects, Visual Effects (Douglas Smythe)
 • Vyhral 1993 Academy Award for Best Effects, Visual Effects (Doug Chiang)
 • Vyhral 1993 Academy Award for Best Effects, Visual Effects (Ken Ralston)
 • Nominované na 1993 Golden Globes Award for Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Comedy/Musical (Meryl Streep)
 • Vyhral 1993 BAFTA Award for Best Special Effects (Douglas Smythe)
 • Vyhral 1993 BAFTA Award for Best Special Effects (Doug Chiang)
 • Vyhral 1993 BAFTA Award for Best Special Effects (Tom Woodruff Jr.)
 • Vyhral 1993 BAFTA Award for Best Special Effects (Alec Gillis)
 • Vyhral 1993 BAFTA Award for Best Special Effects (Ken Ralston)
 • Vyhral 1993 BAFTA Award for Best Special Effects (Michael Lantieri)
 • Obrázok
 • Herečka Madeline (Meryl Streep) a spisovateľka Helen (Goldie Hawn) sú dávne „priateľky“. Ako-tak sa znášajú až do chvíle, keď Madeline preberie Helen snúbenca, úspešného plastického chirurga Ernesta (Bruce Willis).
  O 14 rokov neskôr sa Madeline musí vyrovnávať s krutým faktom, že je, ehm, príliš stará. Z Ernesta sa medzičasom (určite (aj) vďaka manželstvu s Madeline) stal alkoholik, dobrý už len na upravovanie mŕtvol. Zato Helen sa darí. Vydali jej novú knihu a je krásna a štíhla ako nikdy predtým. Madeline sa s tým akosi nevie zmieriť. Keď ju okašle ešte aj jej vydržiavaný milenec, zo zúfalstva navštívi Lisle von Rhoman (Isabella Rosellini), ktorá jej za ťažké prachy predá... elixír večného života a mladosti. Ten spôsobil aj Heleninu premenu. (Tu ma niečo núti premýšľať nad medzerou v zápletke. Madeline sa k Lisle a k elixíru dostala cez zamestnanca kozmetického salónu, ktorý jej dal vizitku. Lenže mi nie jasné, ako sa k elixíru dostala Helen, a ako sa vôbec dostala z psychiatrickej liečebne, keď bola absolútne vyšinutá.)
  Medzitým ako Madeline mladne, Helen sa snaží nahovoriť Ernesta, aby spolu zabili Madeline. To však nakoniec nie je potrebné, pretože zhodou okolností a/alebo s výdatnou pomocou blížnych obidve zomrú. A stanú sa z nich živé mŕtvoly. To by im až tak nevadilo, ale Ernest, ktorý jediný pozná ich tajomstvo a vie ich upraviť, aby vyzerali ako ľudia, ich jediná šanca na normálny život, chce drzo ujsť! Madeline a Helen, momentálne najlepšie kamošky, tomu jednoducho musia zabrániť!
  Smrť jej pristane sa mi páči. Príjemne morbídny film s dobrými hereckými výkonmi. Namaskovaný Bruce Willis v nezvyčajnej úlohe zničeného manžela a slabocha presvedčí. O Meryl Streep a Goldie Hawn ani nehovorím. A z Isabelly Rosellini len tak srší charizma. Hudba Alana Silvestriho perfektne dopĺňa dej. Je to komédia, takže humoru tu nájdeme dosť, ale pobavila som sa aj na pomerne skrytých, prepracovaných vtipných detailoch.
  Najradšej mám asi koniec, pohreb a to, čo ide ďalej.
  A hoci je to komédia, je v nej skryté aj dávno známe poučenie, ktoré vyjadrí Ernest. Načo je človeku večný život a mladosť? Čo ak zostane sám? Alebo sa začne nudiť? Neviem si ani predstaviť, čo by ma po takých 500 rokoch života ešte mohlo zaujímať.