Choď na obsah Choď na menu
 


 

 

"Mama, čo sa to tam stalo"

"Neviem Sophia"

Policajné autá, hromada ľudí, zvedavých, zdesených. Sanitky, panika. Wanda sa predrala do predu, kde bola policajná páska a na zemi zastrelený muž."Hanry!!"Podliezla pásku, a rozutekala sa za svojím manželom, ktorý ležal nehybne na zemi. Okolo neho bola kaluž krvi, za ním policajti. "Pani tam nemôžete. Nevieme ešte kto to je a toto je miesto činu." "Je to môj manžel"Povedala ťažko a s plačom Wanda, Držiac v náruči manžela. Oblečenie mala celé krvavé, a líčenie od sĺz rozmazané a roztečené po celej tvári. Pribehli za ňou deti. Svojho otca uvideli bezhybne na zemi. Podliezli pásku, padli na kolená a začali plakať. Wanda ich ľútostne objala, aj ich oblečenie zakrvavila, zašpinila od líčenia. To využil vlezlý novinár, ktorý nafotil fotky, ktoré ešte v ten deň vyšli vo výnimočnej tlači. "Muž zastrelený. Žena a deti smútia nad nehybným telom manžela. Kto to mohol urobiť?!" Celé dni Wanda nespala. Stála pri okne, zasnene a spomínala. Spomínala na to dobré i na to zlé....

Auto išlo veľmi chaoticky, rýchlo. Zjavne Nemec stratil pri večerných hrách pojem o čase. Dorazili k nejakému domu. Vyšiel muž, vysoký, urastený taký nesympatický. Pozrel povýšenecky na Nemca, bolo zjavné, že je mu nadriadený. Nemec si pred ním kľakol, uklonil sa, pozdravil ho a povedal ako správny vojak, tak strojene. "Leider gab es Probleme auf der Straße. Wollen sie?" Čo v preklade znamená. Prepáčte boli problémy na cestách. Chcete ju?. Ten nesympatický si ju ešte viac nesympaticky prezrel a prikývol. Nemec dievčinu odviezol do izby a posledný krát ju pobozkal.

"Už musíme ísť mama."Wanda si svoje ryšavé vlasy vypla dohora, obliekla sa do čierneho a zišla po schodoch. Deti obliekla jej sesternica, ktorá sa kôli pohrebu vrátila domov do Osvienčimu. V predsieni si pripla závoj, taký na pohreb, zobrala deti za ruku a pomaly sa vybrali smerom ku kostolu."Dnes sme sa tu zišli, aby sme sa rozlúčili s výborným otcom, verným manželom, správnym kamarátom,....."Wanda jeho slová ani nepočúvala. Hrali jej pozadie do spomienok.

 

(-predchádzajúca strana                                       Ďalšia strana-)